Střediska na ostrově Ischia

Střediska na ostrově Ischia


Forio

Forio se rozkládá na celém západním pobřeží. Na malém mysu si zřídili věřící kostel nazývaný "kostel záchrany" či "kostel zachráněný" - Santa Maria delle Soccorso - jehož bílý profil vyprovází rybáře na moře a při jejich zpáteční cestě je vítá. Malé poutní místo vlastní četné sbírky děkovných tabulí rybářů a mořeplavců a pozoruhodný krucifix, který byl odhalen během jednoho útoku na ostrov. Forio bylo již za dávných časů obydleno a již staří Římané věděli o termálních pramenech, které rovněž využívaly. Díky své nevýhodné poloze u otevřeného moře bylo Forio vystaveno mnoha útokům a přepadením. Proto bylo na pobřeží zřízeno 12 věží, z nichž byl ohlašován příchod nepřítele a které měly především sloužit k obraně při napadení. Věž s kruhovým půdorysem Torrione byla postavena r. 1480 a později byla přeměněna na vězení, dnes je zde muzeum italského malíře Giovaniho Maltese. Kostel Santa Maria di Loreto ze 14.stol. byl postaven v barokním slohu a má velice cenné malby. Farní kostel San Vito pochází z antické epochy a byl v průběhu let mnohokrát přestavován. Obklopují ho dvě věže, jedna z nich nese velké hodiny a v druhé visí velké kostelní zvony. Velmi pěkná je procházka k malému kostelíku Santa Maria dell Monte, který stojí v překrásné přírodě, obklopen vinnou révou a kaštany. Odtud je nádherný pohled na západní pobřeží ostrova.

 

Casamicciola

Casamicciola je místo, kam přijel váš trajekt a kde jste se poprvé dotkli nohou země na ostrově Ischia. Její rozloha je 5,6 km2. Jsou zde jedny z nejstarších lázní s mnoha teplými radioaktivními alkalicko - bikarbonátovými prameny, které jsou využívány pro ozdravné koupele a bahenní zábaly. Podle jedné legendy se právě sem uchýlila Sibyla, aby předpověděla příchod Krista. Řečtí kolonisté, kteří osídlili toto místo, čelili četným vulkanickým výbuchům a přepadením korzárů, ale i poslednímu zemětřesení v r. 1883. Zde trávili svůj čas v 19.st. hudebníci, spisovatelé, vědci a další, kteří bydleli ve vilách domorodců, neboť tehdy se zde ještě nenacházely hotely.Překrásným zážitkem se stane procházka na Monte Trippodi, kde natrefíte uprostřed bujných lesů na vyhaslý kráter. V Casamicciole najdeme slavnou keramičku bratří Menellových.

 

Lacco Ameno

Lacco Ameno je jedno z nejslavnějších měst ostrova s velkolepými moderními zařízeními pro termální koupele. S 2,07 km2 a 4.500 obyvateli je nejmenší osídlenou osadou ostrova. Rozmanité prameny, jako např. Regina Isabela nebo Santa Restituta mají velmi teplou, silně radioaktivní vodu s alkalickým chlor-sulfát-soda spojením. Město se rozprostírá kolem malé zátoky a na svazích mysu Monte Vico. Nacházela se zde, jak dokazují četné nálezy uložené v archeologickém muzeu, v 8.stol.př.n.l. 1., řecká osada - Pithecusa. Naproti pláži vyčnívá z moře sopečná vyvřelina, která se se svou zvláštní podobou houby stala symbolem Lacco Amena. Poutní místo Santa Restituta má vedle kostela novějšího data menší kostel z 9. stol., který byl později slohově přetvořen. Velmi zajímavá jsou pod kostelem ležící krypta s troskami dřívější baziliky ze 6. nebo 5. stol. Zde byly uloženy ostatky sv. Restituty, která se stala ve svém mladém věku obětí 1. křesťanského pronásledování. Její mrtvola byla odhalena 17. května r. 304 na lodi, která ztroskotala v zálivu San Montano. Tato mučednice je ještě dnes velmi uctívána a její tajuplná cesta lodí se každý rok slaví veslařskými závody, procesími a ohňostroji za velké účasti věřících celého ostrova. Lacco Ameno má archeologické muzeum, ve kterém jsou dokumentovány dějiny ostrova od nejstarších dob. Celkem je zde přes 10 000 nálezů, které pocházejí z ostrova Ischia, Procida a Vivara. Velkou část vystavovaných materiálů nalezl vědec G.Buchner, který svou celoživotní práci věnoval archeologickým objevům ostrova. Lacco Ameno je určitě vhodné místo pro toto muzeum, neboť právě zde bylo založeno Řeky první osídlení na mysu Monte Vico.
 

Barano

Vydáme-li se dolů na jih, přijedeme do folklorní vesničky Barano. Barano leží v okouzlující krajině ve výšce 212 m n. m. nad pláží Maronti - největší pláž na ostrově, nacházejí se zde Fumaroli - termální prameny vyvěrající v písku. Barano se dělí na více malých částí - Buonapane, Piedimonte, atd. Všude kolem se pěstuje vinná réva, dodržuje se zde velmi stará tradice Barana ,,NDREZZATA´´ , což je tanec,který mohou tančit pouze domorodci. Tóny udávají dřevěná dřívka. Jedná se o vzpomínku na doby, kdy se místo stávalo častou obětí pirátů.Z Barana vede překrásná cesta přes malou osadu Testaccio do Lido di Maronti, kde se nachází 70 m široká písčitá pláž, kterou uzavírají dva ostrovní vrcholky - Punta delle Fumarole a Punta Signora. V jedné písemnosti v neapolském národním muzeu se uvádí, že také tato pláž byla navštěvována Římany kvůli působení teplých pramenů. Pramenitá voda zde léčí revmatické a kloubní potíže a různé kožní nemoci. Panuje pověst, že ten, kdo se napil této vody, pocítil lehké afrodisiatické působení a zejména mladé ženy se stávaly ještě krásnější a svůdnější.U Barana se nacházejí slavné prameny Nitrodi, které jsou považovány za zázračné prameny. Léčí různé kožní problémy a potíže zažívacího ústrojí.
 

Panza

Panza je městská část, která patří k Foriu. Nachází se nedaleko Sant' Angela nad zálivem Sorgeto, kde vyvěrají termální prameny přímo do moře. Panza je velmi klidné místo, v jehož centru naleznete několik menších obchodů a restaurací.
 

Sant´Angelo

Sant´ Angelo - původní rybářská vesnička se rozprostírá na jižním pobřeží ostrova, v krajině plné citrusů a ovocných zahrad. Leží na kouzelném místě mezi dvěma zálivy. Nachází se zde 100 m dlouhá pláž, která spojuje pevninu s masivním poloostrovem Punta Sant´ Angelo. Za povšimnutí stojí troska věže, která byla v r.1809 zničena Angličany. Sant´Angelo je vyhlášený cíl pro všechny, kteří hledají klid a odpočinek. Na úpatí skalnatého srázu stojí bílé a pastelové domy, v zálivu kotví rybářské lodě, uličky jsou těsné se strmými schody. Nacházejí se zde Afroditiny a Apollónovy zahrady s mnoha bazény s termální vodou. V okolí je plno květin, palem a stromů, které poskytují stín. Záliv Sorgeto u Sant´ Angela je známý horkými prameny, které vyvěrají přímo do moře, takže se zde i v zimě můžete koupat. Jsou to téměř nejteplejší prameny na ostrově jejichž teplota má 75oC. Transfery do/z hotelů v městečku Sant´Angelo jsou zajišťovány pouze za použití místních mikrotaxi (za povinný příplatek k ceně autobusové nebo letecké dopravy), vjezd automobilů do Sant´Angela je zakázán.
 

Město Ischia

Pokud se vydáme po silnici podél pobřeží směrem na východ, dostaneme se do Ischia Porto, což je nejdůležitější přístav ostrova. Kotví zde sportovní a rybářské lodě a vedou odtud linky, kterými se dostaneme na pevninu. Kdysi zde bylo jezero vulkanického původu s maličkým ostrovem uprostřed. V r. 1854 nechal Ferdinand II. Bourbonský vybudovat kanál, kterým propojil jezero s volným mořem a vytvořil tak velmi bezpečný přístav. Zajímavostí v Ischia Porto jsou staré antické veřejné lázně a vojenské lázně. Ischia Porto je nejdůležitějším centrem ostrova. Je to velmi živé a moderní centrum s velkorysými hotely a luxusními obchody. Pokud budeme pokračovat dále na východ, dostaneme se do Ischia Ponte - hlavního města a zároveň správního střediska celého ostrova. Mezi Ischia Porto a Ischia Ponte se rozkládá na černé lávě u Arso velký piniový háj, který se táhne až na plážovou promenádu. Ischia Ponte si zachovalo vzhled typické rybářské vesnice. V r. 1300 zde byla postavena katedrála sv. Pany Marie, která dostala v 18.stol. barokní podobu. Uvnitř stojí za povšimnutí pěkná křtitelnice z r.1300 a dřevěný kříž z r.1200. Další zajímavou památkou je kostel, nazývaný „ kostel Svatého Ducha", který nechal postavit Giovani Giusepe della Croce (1654 - 1734) - ten byl roku 1839 svatořečen.
Vytvářím objednávku...